MoonTalk

Diagnóza: Cukrovka

Den před mými narozeninami, tedy 9. prosince, jsme se to dozvěděli a nám s přítelem se navždy tak trochu změnil život.

Diagnóza: cukrovka.

Byla jsem z toho v šoku a po ukončení telefonního rozhovoru jsem se nezmohla na nic jiného než slzy.

Náš kocour má cukrovku.

Jak to vlastně celé začalo? Proč jsme ho na vyšetření vůbec brali? Důvod byl celkem prostý, ale pro někoho možná překvapující. Kocour nám v posledních týdnech začal močit mimo záchůdek.

Nejdříve jsme byli jednoduše naštvaní, protože jsme si mysleli, že to dělá úmyslně. Myslela jsem si, že má třeba pocit, že nemá dostatek pozornosti a tak jsem si s ním více hrála a mazlila, ale nepomohlo to. Následně jsme tedy začali měnit různé druhy steliva, jestli to není tím, ale to bohužel také nepomohlo a tak jsme mu ze sklepa vytáhli ještě starý záchod, aby je měl dva a mohl si tak vybrat, co kde bude páchat. I přesto jeho močení mimo wc pokračovalo a už jsme začínali být zoufalý.

Nejdříve to dělal jenom tehdy, když jsme nebyli doma. Minulý víkend jsme jeli na wellness víkend a o Shadyho se starali naši, ale nevyčůral se mimo záchod ani jednou. Jakmile jsme přijeli domů, byl takový smutný, moc nás nevítal a ještě ten den se před námi vymočil opět vedle záchodu. Byli jsme z toho všichni tři špatní a já jsem začala googlit, načež jsem se dočetla, že nám tím kocour může dávat najevo, že je nějak nemocný a něco ho trápí. S přítelem jsme se tedy domluvili, že s ním radši zajedeme k veterináři a objednali se na středu.

Oba jsme doufali, že mu nic není a že je to prostě jen malý raubíř, který je náladový. Jakmile jsme dorazili do ordinace a sdělili náš problém, veterinář se nás začal ptát na otázky typu “Hádáte se? Nestěhovali jste v poslední době nábytek? Nemáte dítě?” aj. Kočky jsou velmi citlivé na sebemenší změny a díky tomu se lehce vystresují a mohou právě například močit mimo záchod. Na všechny tyto otázky jsme však odpověděli záporně a veterinář řekl, že si ho u nich nechají přes noc na vyšetření. Ještě za naší přítomnosti byla kocourovi měřena teplota a měl ji zvýšenou.

Domů jsme s přítelem jeli jako zpráskaní psi a pomalu jsme se nezmohli na slovo. Báli jsme se o něj a zároveň jsme se nemohli dočkat dalšího dne, abychom věděli více. Stále jsme se však uklidňovali, že má třeba “jen” nějaký zánět v těle, z kterého se dostane.

Další den jsem byla jako na trní a kolem 11. hodiny jsem měla hovor. Veterinář mi sdělil, že mu vyšetřovali krev a našli v ni zvýšený obsah cukru, a že jeho močení vedle záchodu pravděpodobně souvisí s tím, že má cukrovku. Zároveň mi řekl, že Shadymu bude potřeba denně píchat inzulín, ale ať se neděsím, že mi vše ukáže a vysvětlí. Nemohla jsem tomu uvěřit a chvíli jsem jen tak seděla a zpracovávala to, co jsem právě slyšela. Poté jsem to zavolala příteli a odpoledne jsme si mohli pro kocoura.

Jakmile jsme tam dorazili, veterinář nám řekl, že když jsme Shadyho přivezli, měl cukr extrémně zvýšený, ale po dávce inzulínu se jim to podařilo krásně srazit. Zároveň mu podali injekčně antibiotika, protože měl zánět močového měchýře. Bylo nám vysvětleno, jakou dávku inzulinu máme dávat a následně nám to bylo názorně ukázáno přímo na kocourovi. S přítelem jsme museli vstřebat hodně informací a vyrovnáváme se s tím ještě dnes.

Naštěstí Shadymu dáváme malou dávku inzulínu a jenom jednou denně. Na internetu jsme se dočetli, že většinou se dává inzulín dvakrát denně po 12 hodinách ale to není náš případ, takže to ještě dopadlo celkem dobře. Kocour samozřejmě dostal nové krmivo, na které si už zvykl.

První dávka inzulínu byla stresující pro nás všechny, ale vrhli jsme se na to hned ráno před prací a zvládli jsme to. Není to zas tak hrozné, jako to vypadalo a časem si na to zvykneme.

Včera jsme byli na kontrole cukru a měl to o hodně lepší. Paradoxně měl hladinu cukru trochu nižší než je norma, ale veterinář říkal, že je to nejspíš tím, jak u nich celý den pořádně nežral. Říkal, že je moc rád, že se mu to hned takto zlepšilo a vychytal dávku inzulínu, ale že ho mrzí, že má cukrovku v tak nízkém věku (Shadymu je momentálně rok a 3 měsíce).

S přítelem jsme vůbec netušili, že by cukrovka mohla postihnout i zvířata, stejně tak nikdo v našem okolí. Tímto článkem bych na tuto nemoc chtěla upozornit a říct vám, že pokud vaše zvíře hodně pije, spí, močí mimo záchod (u koček) a třeba se o vás i méně zajímá, může to značit cukrovku.

Věnujte svým mazlíčkům větší pozornost, protože ačkoliv se vám mohou zdát zdraví, i sebemenší změna v chování může značit nějakou nemoc. Zvířata jsou dobří ve skrývání svých bolestí, ale zároveň jsou chytří natolik, aby vám to dali nějakým způsobem vědět.

My jsme z toho oba byli velmi v šoku a mrzí nás, že jsme to neodhalili dříve. Naštěstí jsme na to přišli včas a při dodržení určitých opatření náš kocour bude žít hezký a normální život.

17 Comments

 • Jana

  Jak už jsem ti psala na FB, tak sama jsem o tom nic moc nevěděla, ale když moje sestra přišla s tím, že má Barča (její pejsek) cukrovku, tak jsem zírala. A ještě víc jsem zírala, že se ji píchá inzulín, to by mě vůbec nenapadlo. Čekala bych, že to budou mít třeba nějak v podobě prášků. Jednou jsem jí právě hlídala a musela jsem jí ten inzulín píchat… no bála jsem se a bylo mi vždycky strašně, když zakňučela 🙁 Je to prostě jako u člověka. 🙂 Ale chápu, musel to být šok.

 • Barborah

  To mě moc mrzí. Vlastně jsem ani nikdy nepřemýšlela nad tím, zda mohou mít kočičky cukrovku, ale hlavní je, že se to dá držet pod kontrolou. Držím palce, vím, jaké to je, moje malá morčecí holčička má hormonální cysty na vaječnících, s tím se nedá dělat nic, jen čekat… Tak jí každý den hlídám, kontroluju, zda jí a zda vypadá, že ji něco nebolí a tak. Nikdy nevím, jaký den s ní může být poslední, tak bych ji chtěla pomoct, ale není jak.

 • By Katies Diary

  To mě moc mrzí 🙁 Pro ty zvířata jsou nemoci mnohem více stresující, protože nechápou, že jsou nemocní a bojí se, když na sobě cítí, že jim něco je 🙁 Ale hlavní je, že jste na to přišli a jste schopni to regulovat 🙂 On už se také cítí určitě dobře <3 držte se! Myslím na vás <3

  • Adéla T.

   Katie moc děkujeme ♥️ Si zlatá. Máš pravdu, že pro zvířátka to je mnohem více stresující, protože tomu nerozumí. Naštěstí kocour už je mnohem akčnější a živější, tak mu to zabírá 🥰

 • WantbefitM

  Hlavně, že jste na to přišli zavčas. Od přítelovy mamky pejsek umřel právě na cukrovku. Do té doby jsem také netušila, že tím mohou onemocnět i zvířata. Teď už bude brouček určitě v pořádku <3 Na fotkách je kouzelný.

  WantBeFitM

 • Eli

  Patřím k těm, kteří vůbec nevěděli, že i zvířata může cukrovka postihnout… Ale obdivuju, že jsi byla tak pohotová a radši k veterináři jela, když se ti něco nezdálo. Věřím, že kocourek bude mít i tak skvělý život <3 Má vás a je vidět, že ho neskutečně zbožňujete!

 • Helena

  Adél, děkuji za návštěvu na mém blogu. Ráda jsem se podívala k tobě a hned taková zpráva – chápu, že to byl šok, netušila jsem, že to mohou mít i zvířata, ale vy to dáte!
  Kocourek je nádherný!
  Moc zdravím a držím palce. Helena

  • Adelaine

   Naštěstí už je to přes rok starý článek, přestože zdravotní problém stále trvá a nejspíš už navždy trvat bude ale zvládáme to! Moc děkuji za milý komentář 🤍🤍

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *