Pár tipů, jak přežívat v době covidové

Tak jo. Upřímně se vám musím přiznat, že tohle pandemické období na mě začíná neuvěřitelným způsobem padat. Mám pocit, jako by to trvalo již věčnost a on je to „teprve“ rok.

Jsem tím už dokonce tak zblbá, že když se díváme s přítelem na film a někdo tam jde do obchodu, jako první mě ihned napadne „Ty jo, kde mají roušky?“. Už ani nečtu novinky na internetu, kor se nedívám na zprávy (nemáme TV). Před novým rokem jsem to tak moc nevnímala. Pořád bylo co dělat, má mysl byla hodně zaměstnaná, jelikož jsem loni prožívala spoustu změn ve svém osobním životě. Jenže letos, jako by to na mě vše začalo doléhat a čas se zastavil (přestože šíleně letí, vážně už za měsíc bude po Velikonocích?!). Nejspíše si to všechno více uvědomuji, protože začínám pozorovat na ostatních, jak to špatně nesou. Je to zkrátka už dlouhé a nekonečné.

Jsme v tunelu, ale světlo v nedohlednu.

Tento článek však nebude plný mých deprivací, přestože to tak možná působí. Naopak, dnes vám přináším pár tipů, jak v této době úplně nezešílet a co mně osobně pomáhá přežívat tyto těžké časy.

PROCHÁZKY

Kdo by se rád neprocházel na čerstvém vzduchu, který nám tak moc dokáže vyčistit hlavu? Mně osobně procházky vždy dostanou do takového zenu, kdy vnímám přítomný okamžik takový, jaký je. Nijak ho nesoudím, jen si ho užívám. Ať už jsou to zvuky vánku, zpěv ptáků či vůně jara, která je již neodmyslitelně cítit ve vzduchu. Vždy, když mám hlavu plnou chmur, zaženu je pouhým pobytem venku.

ČETBA KNIH / SLEDOVÁNÍ TV POŘADŮ

Četba knih či sledování TV pořadů je další skvělý tip, jelikož se díky těmto prostředkům dokážeme přenést do jiné reality. Člověk u této aktivity opravdu vypne a soustředí se na zcela nový svět. Tento tip však doporučuji pouze s mírou, jelikož není zdraví prospěšné prosedět u toho celé dny a zapomínat tím zcela na naší realitu.

CVIČENÍ

S přítelem jsme si dali společné novoroční předsevzetí a tím je cvičení a v podstatě jakýkoliv pohyb. Já momentálně cvičím pilates podle Blogilates a moc mě to baví. Sama na sobě pozoruji, že mě to neuvěřitelným způsobem nabíjí a zapomenu u toho na veškeré své starosti. Dostanu se tím do souznění se svým tělem a vnímám tak pouze samotné cvičení. K tomuto bodu se samozřejmě řadí i jiný pohyb, např. běh, jízda na kole aj. Při pohybu tělo vylučuje endorfiny, které jsou zvané jako hormon štěstí, tudíž se po tom budete cítit opravdu šťastní přirozenou cestou.

ZKOUŠENÍ NOVÝCH RECEPTŮ

Od té doby, co jsme se s přítelem sestěhovali k sobě, rozhodně více vařím i peču. Časem jsem tím však začala být znuděná, jelikož mi začaly docházet nápady na nové recepty. Půjčila jsem si tedy v místní knihovně pár kuchařek a snažím se zkoušet nové recepty, což je pro mě skvělým únikem od dnešních starostí. Vaření i pečení je pro mě určitým relaxem a ještě z toho vznikne výborné jídlo, což je skvělý ne?

ZKOUŠENÍ NOVÝCH VĚCÍ

Říkali jste si vždy, že byste chtěli někdy zkusit něco nového? Já například vždy chtěla ovládat nějaký hudební instrument, ale moje časté výmluvy byly, že na to není čas. Jelikož jsme teď převážně zavření doma, je na tyto aktivity ideální čas. Sehnala jsem si tedy od mého milého kolegy klávesy a zkouším na ně hrát. Můžete také zkusit začít hrát na nějaký hudební instrument, začít kreslit, malovat, psát si pro sebe nebo psát blog, točit videa, začít fotit nebo si udělat nějaký kurz online. Zamyslete se nad tím, co jste vždy chtěli zkusit a jednoduše to prostě zkuste.

VÍCE ČASU S RODINOU

Jak jsem již psala, jsme teď skoro pořád doma, takže je logické trávit více času se svými rodinnými příslušníky či spolubydlícími. Chápu, že si díky tomu můžete už lézt na nervy, ale zkuste si to nějak okořenit. Zahrajte si karty, hry na xboxu, dejte si k tomu pár piv, či si jen odpoledne pusťte film nebo začněte sledovat společně nějaký seriál. Možností je opravdu několik a myslím si, že tento čas je opravdu důležitý na to, abychom ho trávili se svými blízkými (pokud můžeme). Sbližte se, najděte si k nim cestu a uvidíte, že i oni budou moc vděční. Život máme jen jeden, proč bychom ho měli trávit daleko od sebe, když jsme si tak blízko?

VÍCE ČASU S MAZLÍČKY

To samé se vztahuje na domácí mazlíčky. Ať už máte psa, kočku, či nějaké drobné savce. Pro tyto mazlíčky jsme celý jejich život a byla by škoda, kdyby ho strávili osamělí. Využijte tento čas a věnujte se jim více. Choďte na delší procházky se svými psíky nebo si hrajte častěji se svými kočkami. Vaši mazlíčci to určitě ocení a také se vám náležitě odmění.

MEDITACE

Samozřejmostí je, že všechny tyto aktivity musíte provádět vědomě a být toho opravdu součástí. Netoulat se myšlenkami někde jinde, ale opravdu v ten moment být. Pokud máte problém s tím, že se často ztrácíte ve své hlavě, může vám pomoct praktikovat meditaci. Způsobů je několik, ať si stáhnete aplikaci či si pustíte video na YT. Důležité je najít si řízené meditace, které vám budou vyhovovat a díky kterým se vrátíte k sobě a do sebe. Meditace může být opravdu účinným nástrojem, což mohu jen a jen potvrdit.

Aktivit, co můžete dělat doma je opravdu spoustu, stačí se jen na chvíli zastavit a zapřemýšlet. V čem se vždycky ztratíte natolik, že zapomenete na čas?

To by bylo pro dnešní den vše.

Přeji vám všem krásné pondělí, ženám krásný MDŽ a mějte hezký nový týden.