Pět jazyků lásky

“Gary Chapman v této knize hovoří ke všem, kdo chtějí ve svém manželství prožít skutečné naplnění a hluboké porozumění. Provází čtenáře pěti základními jazyky lásky, které jsou klíčové pro to, aby se náš vztah s druhým člověkem stal vztahem obohacujícím a harmonickým.

O této knize jsem poprvé uslyšela v podcastu Kate Rezkové, kde s přítelem rozebírali vztahy. Oba tuto knihu velmi opěvovali a jelikož ráda čtu, ihned jsem si knihu vyhledala na internetu a okamžitě mi bylo jasné, že si ji musím pořídit.

Kniha je primárně určena pro manžele, jelikož se v ni autor dost opírá o problémy způsobené až po čas v manželství, kdy už dávno opadla fáze zamilovanosti. Přesto není na škodu si tuto knihu přečíst, protože obsahuje spoustu užitečných informací, které pomohou pochopit projevy lásky a to v jakémkoliv vztahu. Autor v knize vysvětluje i zmíněný pojem “zamilovanost” a jeho význam.

V podstatě se jedná o to, že každý z nás má jeden primární jazyk, kterým projevuje lásku a zároveň ji očekává zpět ve stejné formě. Pokud bychom počítali tedy s tím, že je pouze 5 jazyků lásky, byly by to tyto: pozornost, fyzický kontakt, slova ujištění, skutky a dary. Každý si po přečtení detailů jednotlivých jazyků zvládne určit ten svůj primární a díky tomu si uvědomí, jak dává najevo lásku a jak očekává, že se mu bude vracet.

Láska je volba. A až rozpoznáte jazyk vašeho partnera a naučíte se jím mluvit, najdete klíč k dlouhotrvajícímu, láskyplnému manželství.

Gary Chapman

Po přečtení této knihy si člověk ihned začne více všímat, jak mu ostatní dávají najevo jejich lásku a jaký je pravděpodobně jejich primární jazyk. U někoho je to téměř na oko jasné, u někoho více skryté a možná i vy sami budete chvíli tápat, jaký je vlastně ten váš.

Já sama jsem měla problém určit svůj primární jazyk, ale po delším rozmýšlení, hrabání se v minulosti a mých návycích, akcích a slovech jsem pochopila, že mým primárním jazykem je pozornost. Často mám pocit, že ji lidem dávám opravdu dostatek a často v této oblasti také strádám. Nesu špatně, pokud někomu něco vyprávím a cítím, jak mě dotyčný nevnímá na 100% jako já vnímám jeho. Toto přesvědčení ve mně však tak trochu zlomil taťka, který si knihu přečetl na naši společné dovolené, a prohlásil, že můj jazyk jsou určitě slova ujištění a to z toho důvodu, že jim neustále říkám, jak je mám ráda, jak jim to sluší apod. Jakmile vynesl tohle na povrch, došlo mi, že má vlastně pravdu a pravděpodobně jsou tedy slova ujištění jeden z mých TOP jazyků.

Pokud nerozumíme primárním jazykům druhých, můžeme mít pocit, že strádáme a chybí nám láska, máme tzv. prázdnou nádrž. Důležité je si však uvědomit, že jenom proto, že nám lásku někdo nevyjadřuje tak, jak bychom si přáli, ještě neznamená, že nám ji nevyjadřuje vůbec. Tato kniha mi pomohla pochopit spoustu situací a chování ostatních lidí. Pomohla mi podívat se do svého nitra a přijmout fakt, že ne každý mi dá lásku takovým způsobem, jakým vyžaduji a že je to v pořádku.

Co očekáváme a co dostáváme jsou totiž občas velmi odlišné věci. Proč je tomu tak? Pravděpodobně lidem dáváme svůj primární jazyk lásky a dostáváme zase jejich primární jazyk. Pokud chceme, aby tyto vztahy fungovaly a byly více naplňující, musíme se naučit primární jazyk toho druhého a on na oplátku zase ten náš. Jestliže se máme vzájemně rádi, neměl by pro nás být problém naučit se dávat lásku jazykem toho druhého.

Samozřejmě tím neříkám, že každý má pouze jen ten primární jazyk a ani to neznamená, že primární jazyk musí převyšovat všechny ostatní o spoustu procent. Někdy se o post primárního jazyku mohou prát dva jazyky a proto je těžké rozeznat, který je vlastně ten primární. Tak či tak bychom se měli snažit dávat lásku všemi způsoby a pokud u někoho rozeznáme jejich primární jazyk, upřednostnit tento způsob. Přestože nám to může chvíli připadat proti srsti, začneme-li hovořit k někomu jeho primárním jazykem, který se neshoduje s tím našim, po čase se nám to začne vracet. Myslím, že obzvlášť v partnerském vztahu je důležité naučit se komunikovat jazykem lásky toho druhého a naopak.

Tato kniha mi ukázala úplně jiný pohled na projevy lásky a věřím, že přišla do mého života v ten správný čas. Dala mi toho opravdu spoustu a stále se z těchto poznatků učím a praktikuji je do běžného každodenního života, ať už je to ve vztahu partnerském, rodinném či přátelském. Kdo tuto knihu ještě nečetl a slyší o ni poprvé, určitě ji doporučuji si přečíst, protože podle mě by si ji měl přečíst opravdu každý.

Děkuji a mějte se krásně!