Různé druhy journalingu

V předešlém článku Tip na levný a estetický diář/plánovač jsem zmínila, že chystám napsat článek na co vše se dají prázdné a zapomenuté sešity v tvém šuplíku použít. Já sama mám několik bloků, jelikož jsem do nich blázen, a snažím se je využívat všechny naplno. V dnešním článku ti tedy představím několik druhů journalingu a doufám, že tě nějaký inspiruje a třeba ho zkusíš také praktikovat.

Journaling, nebo-li zapisování si různých cílů, povinností, ale i myšlenek, je efektivní způsob, jak si vyčistit hlavu a utřídit myšlenky. Pomáhá zmírňovat stres, zlepšuje tvou kreativitu a pomáhá ti zůstat organizovaný/á. Stejně tak se díky němu můžeš něco nového přiučit, pochopit se a zároveň se poznat zase z trochu jiného koutku. Já osobně velmi ráda přenáším své myšlenky na papír, jelikož cítím, že mi to pomáhá ve všech směrech.

1. Volné psaní

Pod volném psaním si můžeš představit to, že si prostě sedneš k deníku a necháš své myšlenky volně proudit na papír a to zcela bez cenzury či jakýchkoliv oprav. Při této metodě se nezajímáš o to, jestli bude zápis estetický nebo zda bude dávat smysl. Za den nám proběhne v hlavách šílené množství myšlenek a volné psaní ti dá prostor k tomu aspoň pár takových myšlenek vypustit a udělat si tak čisto ve své hlavě.

Volné psaní ti může pomoci rozluštit nějaké tvé osobní dilema nebo více pochopit své emoce. Díky této metodě v sobě můžeš objevit emoce, které potlačuješ a začít s nimi pracovat. Pomůže ti to také se sebepřijetím a přijetím svých myšlenek, stejně tak se nebudeš bát tyto myšlenky pouštět ven a dát jim prostor, aniž by si je soudil/a.

Pokud jsi začínající spisovatel, může ti volné psaní pomoct najít svůj vnitřní hlas, protože se zde můžeš vyjadřovat naprosto bez cenzury. Častokrát se bojíme něco vyjádřit kvůli sebekritice či úzkosti a díky praktikování této techniky se můžeme naučit opravdově a upřímně vyjadřovat.

Osobně doporučuji začít pomalu a napsat třeba stránku denně nebo si nastavit cíl psát 10 minut denně. Někomu může tato metoda vyhovovat spíše po ránu, jinému zase na večer. Já většinou začínám tyto zápisy tím, jak se zrovna cítím nebo co se odehrálo za celý den a poté se má mysl i ruka rozjede.

2. Zápisy svých snů

Další metodou, kterou můžeš začít vyplňovat svůj nepoužitý deník, je zapisování svých snů. Teď ale nemyslím sny a cíle, nýbrž sny, které se ti v noci zdají.

Ideální je mít tento deník u postele a začít do něj psát ihned po probuzení, jelikož jsou tvé vzpomínky na sen ještě živé a během dne se ti můžou úplně vytratit. Fantazii se meze nekladou, tudíž můžeš sny popisovat do detailů a nebo je nakreslit.

Čím více si budeš své sny psát, tím lepší budeš mít brzy paměť. Díky tvým snům se toho o sobě můžeš hodně naučit a i toto ti může velmi pomoct s porozuměním svých emocí. Časem můžeš ve svých snech objevit opakující se vzorec a poznat tak, co se ti tvé podvědomí snaží říct.

Zapisování si svých snů je celkem zábava, člověk se kolikrát diví, co mozek dokáže vyplodit a věřím, že mají svůj význam. Stejně tak ti mohou být inspirací pro napsání nové povídky či dokonce knihy.

3. Nikdy neposlaný dopis

Určitě se ti někdy stalo, že si někomu chtěl/a říct tolik věcí, ale nikdy ses neodhodlal/a a nebo k tomu jednoduše nikdy nebyla příležitost. Nikdy neposlaný dopis je přesně to, jak to zní, tedy dopis, který nikdy nikomu nepošleš. Slouží jen a pouze tobě, aby si dosáhl/a nějakého uzavření, míru či odpuštění.

Může ti pomoct zvládnout svůj vztek, úzkost ale i strach. Dopis můžeš napsat své/mu ex nebo někomu, kdo již není mezi živými, ale také klidně někomu, koho vídáš denně či to pojmout jako děkovný dopis. Napsáním takového dopisu si můžeš uvědomit své emoce a pocity, které k dané osobě cítíš a ujasnit si tak mnoho myšlenek.

Možná tě to napadlo během čtení tohoto odstavce, ale takovýto dopis můžeš samozřejmě napsat i sám/sama sobě. Ať už svému minulému já nebo svému budoucímu. Pokud by si to chtěl/a převést ještě na vyšší level, napiš dopis od svého budoucího a moudřejšího já tomu přítomnému a třeba budeš mile překvapen/a, co se v tobě skrývá a zvedneš si díky tomu sebevědomí.

4. Různé listy/trackery

Pokud si chceš zaznamenávat či organizovat cokoliv, co se týče tvého osobního života, vztahů, kariéry či koníčků, listy/trackery jsou to pravé pro tebe. Je to rozhodně jednodušší způsob než klasický journaling a šetří to čas, stejně tak máš přehled o všem, o čem zrovna chceš.

Na tuto metodu nepoužívám blok zvlášť, jelikož si takové listy píšu do svého bullet journalu. Zaznamenávat si můžeš např. oblíbené knihy, seriály, filmy, jídla, recepty, afirmace, outfity, cvičební rutinu, své nálady aj. Stejně tak na co se chceš podívat, co si chceš přečíst, jaké jídlo chceš zkusit, kolik peněz utrácíš nebo naopak ušetříš a spoustu dalšího.

5. Deník vděčnosti

Jistě si už slyšel/a, že praktikování vděčnosti zlepšuje celkové bytí, bojuje proti depresím a zlepšuje sebevědomí či vztahy. Je dokázáno, že soustředěním se na věci, které máme, a projevováním vděčnosti za ně, nám zlepšuje kvalitu našeho života a jsme díky tomu šťastnějšími a dokonce produktivnějšími.

Deník vděčnosti ti pomůže na chvíli se zastavit a ocenit přítomný okamžik a to, co v životě máš. Uvědomíš si díky tomu, že už máš vše co potřebuješ a není potřeba neustále chtít více (netvrdím tím, že byste neměli mít sny či přání).

Doporučuji psát si do tohoto deníku denně, minimálně 3 věci, za které si vděčný/á. Nejlepší na tom je, že opravdu každý dokáže najít minimálně tři věci za den, za které by mohl být vděčný a člověk se díky tomu hned cítí lépe. Najednou jako by dal tomu dni nějakou váhu či smysl a mě osobně se po sepsání svých vděčností vždy lépe ulehá do postele a ráno se probouzím spokojenější než dříve. Důležité je své vděčnosti procítit, obzvlášť pak při jejich zapisování a nechat je v sobě rozvíjet.

6. Jedna věta denně

Pokud nemáš čas si denně zapisovat dlouhé zápisy nebo u toho prostě jen nikdy nevydržíš dlouho, ale chtěl/a by sis vést vzpomínkový deník, tento druh journalingu je přesně pro tebe. Princip je jednoduchý – za každý jeden den si napíšeš do deníku pouze jednu větu, která bude nejlépe shrnovat daný den.

Psaní aspoň jedné věty denně ti pomůže zlepšovat svou paměť a můžeš díky tomu objevit různé opakující se vzorce. Také si pomocí této metody můžeš vypěstovat návyk pravidelného psaní, jelikož napsat jednu větu denně není zas takový závazek a zvládne to opravdu každý. Časem můžeš přidávat více vět a třeba jednou budeš psát zápisy o několika stranách.

Kouzlo v této metodě je, že na papír zachycuješ pouze to nejdůležitější a můžeš se rychle ohlížet zpět. Plánuji začít psát jednu větu denně až budu mít miminko, protože si myslím, že to jednou bude opravdu krásná vzpomínka důležitých událostí, ale i těch méně důležitých, vtipných či smutných (těch doufejme co nejméně).

7. Nejhorší možný scénář

Čeká tě důležitý okamžik v tvém životě, ze kterého máš neuvěřitelný strach? Sepiš si nejhorší možný scénář dané události.

Zapiš si, jak vypadá nejhorší možný scénář, jak by si na něj reagoval/a a jak by ses ho snažil/a vyřešit či zvládnout. Toto praktikování tě ujistí, že věci vždy nejsou tak špatné, jak se zdají. Ptej se sám/sama sebe, čeho se nejvíce bojíš a zapiš své obavy. Poté si dej otázku, co budeš dělat, když to nastane? Dál si pokládej otázky a piš své silné stránky, dokud se tvá úzkost nezmenší nebo nevymizí úplně.

Naše mysl má tendence přehánět, kor pokud trpíš úzkostnou poruchou jako já. Přenesením těchto myšlenek na papír se jich aspoň trochu zbavíš a zjistíš díky tomu, že ne všechny myšlenky, scénáře, strachy či úzkosti jsou racionální.

Troufám si říct, že se nikdy nestane to, co nám naše mysl ukazuje jako nejtemnější scénář a když si poté přečteš svůj nejhorší možný scénář, třeba se i zasměješ. Časem zjistíš, že opravdu málo co se vyplní a budeš lépe ovládat své úzkosti či strachy, protože v nich najdeš vzorec.

8. Bullet journal

Bullet journal, zkráceně BuJo, je poměrně známá a rozšířená metoda journalingu. Dalo by se říct, že je to vše v jednom a může obsahovat listy, denní povinnosti, cíle, diář, různé plánovače aj. Pomáhá uživateli zůstat organizovaný a mít přehled o všech svých cílech, úkolech a všem důležitém. Je to takový osobní diář na míru, jelikož si všechny stránky uzpůsobíš svým potřebám a já tuto metodu používám denně. Ráda si do BuJo také maluji a dávám zde tedy prostor i své kreativnější stránce.

Samozřejmě existuje i spousta předtištěných verzí bullet journalu, ale já osobně jsem v této metodě vždy shledala tím největším kouzlem fakt, že si jeho celý obsah mohu vytvořit sama a přizpůsobit sobě.

Na internetu je skvělá komunita nadšenců do BuJo a můžeš se tak inspirovat, jak takový journal tvořit ale v podstatě zde nejsou žádná pravidla a vše je jen a jen na tobě. Já jsem v tomto našla svou vášeň a momentálně mám i instagramový účet, kam přidávám svůj BuJo, takže pokud by tě to zajímalo, mrkni na @AdelaineJournals.

9. Deník Tam&Zpět

Když už jsem u různých technik journalingu, ráda bych tu také zmínila deník Tam&Zpět, který se dá koupit na internetu. Jedná se o deník na 5 let, kde tě každý den čeká nějaká otázka, na kterou odpovíš. Například dnes 8. února je tam otázka „Kterým svým koníčkům se v současnosti věnuješ nejaktivněji?“. Díky rozmanitým otázkám se každý den zastavíš a přemýšlíš nad svým životem, kam se posouváš či jaký si člověk.

Tento deník jsem si koupila před dvěma lety a musím se přiznat, že jsem u něj nevydržela každý den a letos jsem se rozhodla k němu opět vrátit. Už teď mám u některých dnů zápisky z předešlých let a je skvělé pozorovat, jak se mi mění priority a cíle nebo naopak, jak některé věci zůstávají stále stejné.

Pokud by se ti však nechtěl kupovat tento deník, můžeš si najít na internetu spoustu seberozvojových otázek a odpovídat si na ně ve svém bloku. Poznáš se více do hloubky a třeba zapřemýšlíš nad věcmi, nad kterými si dosud nepřemýšlel/a.

Děkuji za pozornost a mějte se krásně!