SERIÁL: Squid game

V posledních dnech se stal seriál od Netflixu s názvem Squid Game nebo-li Hra na oliheň velkým hitem po celém internetu. Pravděpodobně si o něm slyšel/a i ty nebo si aspoň zahlédl/a nějaký meme či typické masky. Squid Game jsem začala sledovat téměř hned, jak vyšel, a po jeho zhlédnutí jsem ihned věděla, že o tomto seriálu musím napsat na blog a doporučit ho dál. Možná již jdu pozdě, jak se říká, s křížkem po funuse, ale i tak si myslím, že Squid game si zaslouží být zde v kategorii oblíbenci a ráda ho doporučím i po tom, jaký se kolem toho stal humbuk. No a možná vás toto davové bláznovství úplně minulo a dnes o tom slyšíte prvně. Takže se pohodlně usaď, protože Hra na oliheň je pěkně nervyrvoucí jízda.

thriller / dobrodružný / akční

Jižní Korea, 2021, 9 epizod – Netflix

Stovky lidí toužících po snadných penězích se přihlásí do „Hry na Oliheň“, která zpočátku vypadá jako neškodná dětská hra. Časem ale zjistí, že v sázce nejsou jen miliony pro vítěze, ale také jejich životy a že ani zdaleka nejde jen o obyčejnou hru.

Musím se k něčemu přiznat a sice, že jsem nikdy nebyla fanouškem korejské tvorby. Filmy mě nikdy nelákaly a po většinu času jsem se jim spíše vyhýbala. Neberte mě špatně – proti korejcům vůbec nic nemám, ale jednoduše mě takové filmy převážně nebavily. Jednou přišel přítel s nápadem na film a byl korejský, do čehož se mi pochopitelně nechtělo, každopádně mě přítel ukecal a tento film ve mě cosi zlomil. Najednou jsem už nebyla tak zaujatá a neměla předsudky, za což mi je do dnes trochu trapně.

Jakmile se objevila Hra na oliheň na Netflixu a já shlédla trailer, měla jsem jasno. Tohle musím vidět i přesto, že je to korejské – nebo právě proto? Téma mě natolik zaujalo, že jsem se nemohla dočkat, až na to začnu koukat. Další den jsme neměli na co koukat a přítel narazil na Squid game v mém seznamu. Po dokoukání traileru prohlásil, že se na to chce taky podívat a dát tomu šanci.

Začali jsme tedy sledovat a už první díl nás mile překvapil. U druhého dílu už jsme se pěkně vezli a hltali každou vteřinu. Seriál si nás získával čím dál tím víc a ne jednou jsme pronesli hlasité komentáře k epizodám. Nervy pracovaly a nakonec žádné oko nezůstalo suché.

Squid Game rozhodně není seriál, u kterého si oddechnete a vypnete. Budete napnutí, emotivní a občas v úžasu zatajíte dech nebo si budete kousat nehty, jako tehdy já. A přesně proto, za to Hra na oliheň stojí a navíc se opírá o problémy společnosti v podobě zadlužení, přátelství, pomoc, ale i zradu. Vyvolá ve vás směs několika pocitů a po dokončení seriálu si budete přát, abyste to zapomněli, jen proto, abyste se na to mohli podívat znovu a s čistým štítem.

Pokud bych měla za letošní rok říct, který seriál mě nejvíce uchvátil, je to jednoznačně Squid game a myslím, že nejsem jediná, jelikož během několika dní se stal hitem po celém světě. Přidejte se do tohoto šílenství a pusťte si to, jelikož opravdu nebudete litovat. Nakonec mi nejspíš poděkujete.