Tipy na (nejen vánoční) dárky

Vánoce se každým dnem neodmyslitelně blíží a proto jsem se rohodla napsat článek na pár tipů na dárky, které se mně osobně velmi osvědčily a stejně tak bych z nich měla radost i já sama. Tyto dárky však nemusí být nutně vánoční, ale mohou posloužit kdykoliv, kdy je zrovna potřeba.

Bomby do koupele

Určitě všichni znáte koupelové bomby, které se vhodí do vany a krásně šumí. Tyto bomby jsou skvělé na relaxaci svalů, celkovou pohodu a odpočinek ve vaně, ale i pěkně voní a upřímně se na ně moc hezky dívá, jak se rozpouštějí a barví vodu. Když tyto bomby přišly na trh, byl to obrovský hit a já jsem se asi 3 roky zpátky rozhodla vytvořit domácí verzi a obdarovat své blízké k Vánocům. Musím říct, že tento dárek sklidil opravdu úspěch a měla jsem z toho radost i já. Výhodou domácích bomb je samozřejmě to, že si do nich můžete dát absolutně co chcete, ať už jakýkoliv vonný olej, barvu, ale i různé věci, které bombu obzvláštní.

Recept:

1 hrnek jedlá soda

0,5 hrnku kyseliny citronové

0,5 hrnku epsomské soli

0,5 hrnku kukuřičný škrob

4ml vody

10ml esenciálního oleje (levandule, růže, pomeranč, eukalyptus, …)

10ml oleje (olivový, kokosový, ..)

pár kapek potravinového barviva nebo sypké barvivo dle potřeby

cokoliv navíc (sušené květiny, třpytky, …)

formu (já tehdy použila silikonovou formu na muffiny, ale dají se sehnat na internetu i kulaté vyloženě na bomby)

Nejdříve pořádně smíchej všechny sypké suroviny, nejlépe metličkou. Olej je třeba předem rozpustit a následně smíchej všechny tekuté suroviny v jiné misce, než ty sypké. Pozor, je potřeba tekuté suroviny dávat do těch sypkých po troškách, např. pomocí rozprašovače. Kdyby se to tam nalilo celé najednou, kyselina citronová by začala rychle pracovat a hmota by začala bublat. Hotová hmota by měla mít konzistenci jako mokrý písek. Až budeš mít hmotu hotovou, můžeš začít plnit formy – snaž se vyplnit formu opravdu natěsno, uhladit ji např. pomocí lžičky a klidně ať výplň trochu přesahuje formu. Až budeš mít hotovo, bomby by si měl/a nechat minimálně přes noc odležet, aby pořádně ztvrdly a nerozpadly se. Já jsem dávala bomby na noc do mrazáku, ale četla jsem, že to stačí i při pokojové teplotě. Poté už jen stačí bombu zabalit např. do plastového sáčku, obvázat mašlí a máš hotovo!

Kalendář s vlastními fotkami

Jestli je nějaký dárek, který u mých rodičů sklidil největší radost a vděčnost, byl to kalendář s vlastními fotkami naší rodiny. Pamatuji se, že byli tehdy oba velmi dojatí a mamce ukápla i slza.

Takový kalendář můžeš vytvořit přímo na internetu, stačí ti pouze vlastní fotografie, které chceš použít. Firem, které tyto kalendáře vyrábí, je hned několik, ale nebudu zde doporučovat žádnou konkrétní. Já jsem tehdy nějakou našla normálně na slevomatu a měli tam i jednoduchý návod, jak kalendář vytvořit.

V nabídce je hned několik verzí kalendářů, takže je opravdu z čeho vybírat. Fotky si můžeš poskládat, jak uznáš za vhodné – např. když jsem měla v týdnu svátek, dala jsem tam svou fotografii a když měli naši výročí, dala jsem tam jejich fotografii atd. Tento dárek je velmi osobní a myslím, že potěší převážně rodiče nebo prarodiče.

Fotografie v rámečku

Pokud by se ti nechtělo dělat s kalendářem, stejně tak potěší i obyčejný rámeček s fotografií. Může to být jeden rámeček nebo hned několik, či jeden velký s možností více fotek.

Rámečky nejraději nakupuji v obchodě Pepco, jelikož je tam mají moc hezké a zároveň levné.

Tímto dárkem jsem potěšila ne jednu osobu a věřím, že každému udělá radost.

Vlastní tvorba v rámečku

Když už jsem u těch rámečků, dalším tipem je zarámovaná vlastní tvorba. Ať už rád/a kreslíš, maluješ nebo tvoříš digitálně, je to parádní nápad na dárek, který může být velmi osobní. Tento dárek si pak obdarovaný může vystavit ve své domácnosti a pokaždé, když ho uvidí, si na tebe vzpomene.

Já jsem takto obdarovala svou sestru s rodinou, kterým jsem nakreslila minimalisticky rodinu s citátem, a také svého bratra s rodinou, kterým jsem nakreslila siluetu labradora s citátem uvnitř a květinami okolo. Obě strany z toho byly nadšené a tak věřím, že pokud se nějakým takovým koníčkem zabýváš, neuděláš krok vedle.

Domácí baileys

Myslím, že doma vyráběné dárky nejvíce potěší, jelikož jsou tvořené s láskou a obdarovaný ví, že si s tím dal dárce práci. Já jsem letos dostala zajímavý recept od kolegyně na domácí baileys, který mě ihned zaujal a rozhodla jsem se ho vyzkoušet. Samozřejmě můžeš vymyslet i jiný takový dárek, např. vaječný koňak (na internetu je spousta receptů).

Recept:

2 salka

1 mandlový puding

0,5 litru mléka

0,5 litru rumu

lahve, do kterých baileys naleješ

Salko vař 2 hodiny ponořené ve vodě a poté ho nech do druhého dne vychladnout. V mléce uvař klasicky puding a také ho nech vychladnout. Do vychladlého salka přimíchej puding a řádně promíchej nebo promixuj. Následně přidej do směsi rum, zamíchej, přeceď do lahví a pak už jen ozdob dle uvážení.

Domácí likér z ledových kaštanů

Další recept na likér od mé kolegyně, který se chystám udělat. Určitě se hodí pro lidi, kteří mají rádi čokoládu.

Recept:

250 mi smetany ke šlehání

3 tyčinky ledových kaštanů

0,5 litru rumu

1 salko

4 kostičky hořké čokolády

lahve, do kterých naleješ likér

Do hrnce vylij šlehačku, přidej kaštany a čokoládu a povař, dokud se čokoláda nerozpustí. Po vychladnutí přilij salko, rum a pak už jen nápoj přeceď do lahví.

Svíčka v hrníčku

Další po domácku vyrobený dárek je svíčka v hrníčku. Tento dárek jsem vyrobila před 2 roky svým nejlepším kamarádkám a myslím, že je to skvělý nápad. Nejdříve dárek poslouží jako pěkná dekorace a po vypálení svíčky zbyde praktický hrníček (samozřejmě po řádném vymytí).

Doma jsem měla spoustu vypálených čajových svíček a schovávala jsem si zbylý vosk. Poté jsem koupila hezké hrníčky (může být se jménem, znamením, vánoční, vtipný, aj.) a bílou svíčku (aby se vešla do hrníčku) a začala jsem tvořit. Na dno hrníčku jsem nakapala vosk a tím jsem dovnitř přilepila svíčku. Následně jsem rozpustila vosk, který jsem měla doma, a nalila ho kolem svíčky do hrníčku tak, aby byl hrnek téměř po okraj plný.

Do svíčky můžeš přidat nějaký esenciální olej, aby svíčka hezky voněla a originální a praktický dárek je na světě.

Dárkový box na míru

Jako úžasný nápad na dárek mi přijde dárkový box, jelikož ho můžeš poskládat na míru obdarovanému a dát mu tam, co má opravdu rád.

Tento typ dárku jsem jednou dala mé kamarádce k narozeninám. Na víko boxu jsem vytvořila ve Photoshopu obrázek s jejím znamením zvěrokruhu, datumem narození a jménem.

Do boxu můžeš dát např. dárky, které jsem psala výše, ale i různé mňamky, praktické věci, osobní dopis, dárkový poukaz, kresbu či kosmetiku – fantazii se meze nekladou. Box a jeho obsah vypadá velmi pěkně, pokud jednotlivé věci sladíš do barev.

Pokud by byl box vánoční, dala bych do něj např. zimní rukavice, šálu, upečené cukroví, vánoční ozdobu, aj.

Všechny dárky hezky doplní vlastnoručně vyrobené a nakreslené přání, jmenovka nebo ozdobený balící papír.

Jak jste na tom s dárky vy – raději je kupujete nebo vyrábíte?

Mějte se krásně!

zdrojem veškerých fotek je stránka pinterest